Strony

sobota, 2 stycznia 2021

ABC. Budowlane ABC


Każdy budynek to miejsce, w którym spotyka się wiele materiałów i technologii. Każda z nich została zaprojektowana i wprowadzona na rynek w taki sposób, aby móc spełnić określoną funkcję. I tak fundamenty to podstawa, na której wznoszony jest budynek, ściany przenoszą obciążenia z budynku na fundament oraz wyznaczają jego geometrię, dach natomiast to zwieńczenie domu, stanowiące również ochronę przed opadami atmosferycznymi oraz słońcem.

I pomimo tego, że technologie znacząco różnią się od siebie, to przy ich wbudowaniu zawsze obowiązuje stałe, powtarzalne i obowiązkowe „budowlane ABC” - trzy litery alfabetu, za którymi stoją trzy zasady, definiujące każdą dobrze wykonaną pracę.


Litera A rozpoczyna alfabet. I oznacza zasadę, która rozpoczyna każdy proces. Najczęściej jest to przygotowanie podłoża. Jakikolwiek etap prac będzie realizowany, zawsze poprzedzają go prace przygotowawcze.

Litera B oznacza zasadę drugą - czyli właściwe wbudowanie określonej technologii na wcześniej przygotowanym podłożu.

Litera C to zasada numer 3. Jest to ochrona i zabezpieczenie wykonanego wcześniej etapu prac.

Aby nieco lepiej zobrazować opisane powyżej punkty posłużę się przykładem. A za przykład niech posłuży czynność wykończenia podłóg parkietem. Aby móc rozpocząć ułożenie parkietu, należy wykonać szereg czynności związanych z przygotowaniem podłoża. Podłoże powinno być równe, nośne, suche oraz czyste. Jeśli którykolwiek z tych warunków nie będzie spełniony, jest wysoce prawdopodobne, że przy czynności właściwej tzn. przy układaniu parkietu napotkamy na znaczące utrudnienia. Błędy na etapie oceny i przygotowania podłoża będą miały bardzo poważne konsekwencje, ponieważ w przypadku odspojeń, od podłoża odpadną wszystkie później wykonane warstwy. Dla odmiany, dobrze przygotowane podłoże, zarówno ułatwi jak i przyspieszy wykonanie prac okładzinowych.

Drugą czynnością jest właściwe ułożenie parkietu. Na czynność tę składają się docięcie oraz przyklejenie deszczółek do podłoża oraz wykonanie listew cokołowych.

Ostatnią czynnością jest lakierowanie parkietu. Lakier tworzy warstwę ochronną oraz wykończeniową. Zabezpiecza wykonaną okładzinę przed uszkodzeniami i tworzy elegancki efekt wykończenia.

Z budowlanym ABC będziemy mieli do czynienia na każdym etapie wznoszenia domu. Zawsze w pierwszym etapie muszą być wykonane prace przygotowawcze, w drugim prace właściwe a w trzecim prace związane z ochroną i zabezpieczeniem wykonywanego etapu. Czynności jakie powinny być wykonane na każdym z etapów określone są szczegółowo w instrukcjach technicznych oraz kartach technicznych produktów.

Warto nadmienić, że wykonanie każdego z tych etapów powinno być udokumentowane w dzienniku budowy. Dobrą praktyką jest wykonywanie dokumentacji zdjęciowej. W przypadku jakiejkolwiek awarii dużo łatwiej będzie zidentyfikować jej przyczynę a co za tym idzie, szybko naprawić uszkodzone miejsce.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz