niedziela, 6 grudnia 2020

Renowacja elewacji wykonanej metodą lekką mokrą

Elewacja budynku jest narażona na nieustanne oddziaływania atmosferyczne. Słońce, deszcz, wiatr, zmieniająca się temperatura to czynniki powodujące naturalny proces starzenia. Proces ów może być dodatkowo spotęgowany usterkami, które pojawiły się w trakcie eksploatacji. Uszkodzenia zwykle widoczne są gołym okiem. Owe uszkodzenia, pozostawione bez napraw, w krótkim czasie stają się bezpośrednią przyczyną poważniejszych i trudniejszych do usunięcia awarii. Wśród uszkodzeń, które najczęściej uwidaczniają się na elewacjach należy wymienić przede wszystkim: spękania, odpadające fragmenty tynku, łuszczącą się farbę, przebarwienia, sinawe, czarne lub zielone naloty świadczące o rozroście mikroorganizmów.

Jedną z oznak starzenia się elewacji jest postępujący proces porastania glonami

Bieżące naprawy elewacji są koniecznością, wynikającą wprost z zapisów Ustawy Prawo Budowlane. Prace związane z renowacją fasad powinny być powierzane wykonawcom, posiadającym wiedzę i doświadczenie potwierdzone referencjami, które łatwo jest zweryfikować. Warto jest podpisać z wykonawcą umowę, w której doprecyzowany jest dokładny zakres prac koniecznych do wykonania. W umowie powinny być wskazane kryteria wg których dokonywane będą odbiory. Odbiory robót zanikających powinny być sporządzane na piśmie w postaci protokołów, ze szczególnym uwzględnieniem sprawdzenia jakości wykonanych prac. Uzgodnienia ustne oraz brak czytelnych kryteriów odbioru bardzo często stają się przyczyną nieporozumień i konfliktów. Dobrą praktyką jest powierzenie prac wykonawcy wykonującemu prace z rusztowań. Postawienie rusztowań nie jest wymogiem bezwzględnym ale należy pamiętać, że przy pracach prowadzonych z lin, bardzo ciężko jest zweryfikować, czy prace naprawcze ulegające zakryciu, są prawidłowo wykonane. 

Prace renowacyjne najlepiej wykonywać z rusztowań

Dobrze dobrana oraz kompletna technologia naprawy elewacji powinna być poprzedzona rzetelną analizą i korespondować z rodzajem występujących na elewacji uszkodzeń. Analizę należy prowadzić pod kątem identyfikacji przyczyn spękań, zawilgoceń, przebarwień i odspojeń tynku. Czynniki powodujące przyspieszoną degradację poszczególnych warstw sytemu ociepleń powinny być w miarę możliwości wyeliminowane. Technologię oraz produkty do renowacji dobiera się w taki sposób aby naprawionej elewacji przywrócić pierwotne, przewidziane projektem technicznym funkcje. Należy przy tym pamiętać, że naprawiana elewacja jest osłabiona działaniem czasu i przy doborze technologii należy stosować metody jak najmniej inwazyjne.

Metody inwazyjne mogą spowodować odspajanie się warstw wykończeniowych

Do wykonania prac renowacyjnych dopuszcza się stosowanie materiałów innych niż użyto w stanie pierwotnym. Wskazanie właściwych materiałów oraz określenie koniecznych do wykonania czynności jest uzależnione od stanu w jakim znajduje się elewacja.

Pierwszą czynnością powinno być zabezpieczenie wszystkich elementów, które podczas prac mogłyby ulec zniszczeniu. Elewacja powinna być oczyszczona z zabrudzeń, które nagromadziły się na jej powierzchni. W tym celu na całą naprawianą powierzchnię nanosi się preparat czyszczący, którego rodzaj uzależniony jest od zabrudzeń pokrywających tynk. Preparat czyszczący znacznie ułatwia oczyszczenie elewacji z nagromadzonych zanieczyszczeń, dzięki czemu można uniknąć bardziej inwazyjnych metod. Zastosowanie preparatów czyszczących ogranicza również ilość wody, która potrzebna jest do spłukania elewacji. Jeśli elewacja pokryta jest nalotami z glonów bądź grzybów należy zadbać o to, aby nałożony preparat nie został wypłukany przez deszcz ani zbyt szybko wysuszony przez słońce. Prace powinny być prowadzone w sprzyjających warunkach pogodowych. Temperatura winna mieścić się w zakresie od +5⁰C do 25⁰C, wilgotność powinna być nie większa niż 65%. Proces spłukiwania zanieczyszczeń powinien być prowadzony z wykorzystaniem wody aplikowanej pod niskim ciśnieniem.

Uwaga!

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniane są przez wykonawców podczas prac renowacyjnych na elewacjach jest czyszczenie tynków za pomocą myjek ciśnieniowych. Ciśnienie z jakim woda wychodzi z dyszy urządzenia jest tak duże, że może spowodować znaczne uszkodzenie cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Dodatkowo ilość aplikowanej podczas czyszczenia wody znacznie wydłuża proces suszenia. Prace związane z renowacją systemów ociepleń prowadzone są dość szybko a kolejne warstwy powinny być aplikowane na wyschnięte podłoże. Woda wtłoczona pod dużym ciśnieniem w głąb systemu ociepleń, nie będzie miała możliwości w pełni odparować. 

Mycie elewacji myjkami ciśnieniowymi może stać się przyczyną wielu usterek

Oczyszczoną i osuszoną elewację należy poddać dokładnym oględzinom. Zniszczone obróbki blacharskie, rynny oraz rury spustowe należy wymienić na nowe. Wszystkie odspajające się warstwy należy zdjąć a powstałe ubytki należy uzupełnić materiałem, którego rodzaj odpowiada produktowi pierwotnie użytemu. Rysy oraz miejsca połączenia systemu ociepleń z obróbkami blacharskimi oraz ze stolarką należy uzupełnić masą trwale elastyczną. Do ujednolicenia chłonności tynku oraz do jego wzmocnienia należy użyć dedykowanego preparatu gruntującego.

Wykończenie oraz ochronę elewacji uzyskuje się poprzez dwukrotne pomalowanie farbą. Do tego celu najlepiej użyć renowacyjnej, silikonowej farby biobójczej. Produkt, który przeznaczony jest do renowacji posiada niższy skurcz w trakcie wiązania i z reguły jest lepiej zabezpieczony przeciwko korozji biologicznej.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *