sobota, 19 grudnia 2020

10 błędów popełnianych przy renowacji fasad wykończonych systemem ociepleń


Renowacja elewacji wykonanej metodą lekką mokrą, przez wielu wykonawców traktowana jest jako „szybki pieniądz”. Rzadko kiedy zdarza się aby oferta na ten rodzaj prac była wykonana rzetelnie. A zlecenie na ofercie przecież się nie kończy ...
Przyczynami takiego stanu rzeczy są niestety: stare przyzwyczajenia, niska świadomość, kreowanie nieprawidłowych postaw przez licznych YouTuberów, pogoń za ceną. W obiegowej opinii bowiem, w budowlance nie ma nic prostszego od umycia i pomalowania elewacji. 

Czy tak jest faktycznie? 

Poniżej przytaczam 10 błędów, które notorycznie popełniane są przy realizacji prac związanych z renowacją elewacji, wykonanej metodą lekką mokrą. 


1. Wybór najtańszego wykonawcy 

Cena jest bardzo kuszącym parametrem, który w wielu przypadkach pełni decydującą rolę podczas wyboru wykonawcy. Niestety rzadko bywa, aby wykonawca, który złożył najtańszą ofertę, był w stanie wykonać przedmiot zamówienia z należytą starannością i przy wykorzystaniu dobrych jakościowo produktów. Dobrze jest sprawdzić referencje wykonawcy i zapoznać się ze szczegółami złożonej przez niego oferty. Dobrze jest również porównać zakres oferty najtańszego wykonawcy z ofertą innego wykonawcy, który ten sam zakres wycenił drożej. Często za najtańszą ofertą idą najtańsze materiały oraz pominięcie niektórych, często bardzo istotnych, etapów. 

2. Zlecenie wykonania prac wykonawcy bez podpisania z nim umowy 

Umowa ustna to rodzaj dżentelmeńskiego porozumienia, które w warunkach polskich najczęściej oznacza kłopoty. Bez rzetelnie, przygotowanej w formie pisemnej, umowy ciężko jest egzekwować to, co faktycznie pomiędzy stronami zostało uzgodnione. W umowie powinny znaleźć się wszystkie istotne dla stron parametry: dokładne określenie przedmiotu zamówienia, termin wykonania prac, gwarancja na wykonane prace, cena na którą strony się umówiły. Umowa powinna przewidywać również kary umowne. Brak takiego zastrzeżenia będzie oznaczał, że strona poszkodowana będzie mogła dochodzić ewentualnego odszkodowania wyłącznie na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji obowiązek udowodnienia powstania szkody jak i jej rozmiarów spoczywa na stronie, która została pokrzywdzona. 

3. Brak określenia czytelnych kryteriów odbioru 

Odbiór prac budowlanych to czynność, która ma miejsce nie tylko w momencie zakończenia przez wykonawcę całości prac, ale również wtedy, gdy wykonany etap zostanie bezpowrotnie zakryty w sposób uniemożliwiający jego późniejszy odbiór. Wszystkie prace zakryte powinny być odbierane zgodnie z kryteriami, które powinny zostać określone w umowie. Takie kryteria mogę być wskazane w normach, instrukcjach czy też zaleceniach producenta materiałów. Wskazanie czytelnych kryteriów odbioru powoduje, że Inwestor ma pełną kontrolę nad przebiegiem wykonywanych przez wykonawcę prac oraz nad ich terminowością. 

4. Zastosowanie myjek ciśnieniowych do usunięcia zabrudzeń oraz nalotów glonów i grzybów 

Myjki ciśnieniowe są używane niemal na każdej budowie, na której prowadzone są prace związane z renowacją fasad. I niestety używane są najczęściej w nieprawidłowy sposób. Wykonawcy nie biorą pod uwagę faktu, że woda wypuszczona pod dużym ciśnieniem, może wręcz zerwać poszczególne warstwy systemu ociepleń. 

Aby przy czyszczeniu elewacji nie uszkodzić istniejących warstw, należy najpierw nanieść preparat czyszczący, precyzyjnie dobrany do rodzaju zabrudzenia a następnie po czasie niezbędnym na jego reakcję, przystąpić do płukania za pomocą wody aplikowanej pod niewielkim ciśnieniem. W przypadku usuwania zabrudzeń biologicznych, zastosowany preparat będzie dodatkowo dezynfekował czyszczone podłoże. 

5. Czyszczenie preparatem, który nie jest do tego przeznaczony 

Zabrudzenia, które wraz z czasem pokrywają zewnętrzne warstwy systemu ociepleń mają różny charakter. Inny rodzaj zabrudzenia osadza się na elewacji budynku, który położony jest w sercu przemysłowej dzielnicy, a inny na budynku w wiejskiej zabudowie, który stoi tuż przy polnej drodze. Jeszcze inny charakter mają zabrudzenia, których przyczyną jest biologiczny nalot widoczny głównie na północnych ścianach budynków. Bardzo ważną rzeczą, o którą należy zadbać, jest prawidłowy dobór środka czyszczącego. Tylko wtedy bowiem jest duża szansa na skuteczne pozbycie się zalegających zabrudzeń. 

6. Czyszczenie wodą i pozostawienie elewacji bez malowania 

Wielu wykonawców oferuje czyszczenie fasad jedynie przy użyciu wody i pozostawia elewację bez powłoki zabezpieczającej. Taki sposób postępowania, choć najtańszy, nie jest prawidłowy. Zewnętrzne warstwy systemu ociepleń na skutek niszczącego działania czasu, ulegają rozszczelnieniu. Po zmyciu z elewacji zabrudzeń lub oznak korozji biologicznej, zewnętrzna powierzchnia tynku przypomina sito. Jeśli takiej powierzchni nie zabezpieczymy farbą, stanie się ona bardzo podatna na zawilgocenie, a co za tym idzie na proces porastania mikroflorą. 

7. Brak odpowiedniego przygotowania podłoża 

Prawidłowe przygotowanie podłoża jest kluczowym etapem, od którego będzie uzależniona trwałość wybranego rozwiązania. Ten etap najczęściej wykonywany jest z bardzo małą starannością, lub wręcz w ogóle się go pomija. A to on będzie fundamentem, na którym będą wbudowane kolejne warstwy. 

Wszelkiego rodzaju przyczyny, powodujące przyspieszoną degradację elewacji (dziurawe rynny, naderwane obróbki blacharskie, skorodowane balustrady itp.), powinny zostać usunięte. Podłoże powinno być starannie oczyszczone a wszystkie luźne, odparzone warstwy powinny zostać usunięte. Ich miejsce powinno zostać uzupełnione materiałem, którego rodzaj winien odpowiadać zastosowanym pierwotnie materiałom. Wszystkie rysy, szczeliny połączenia powinny być starannie uzupełnione. 

Etap związany z przygotowaniem podłoża powinien być odebrany i potwierdzony protokolarnie. 

8. Zastosowanie farby, będącej wykończeniem systemu ociepleń 

Farba będąca składową systemu ociepleń jest badana zgodnie z metodologią określoną w krajowych lub europejskich ocenach technicznych. Metodologia ta zakłada, że farba nakładana jest na nowy tynk. I w takim właśnie układzie badana jest farba. W przypadku prac renowacyjnych farba układana jest na istniejący, osłabiony mechanicznie i nadgryziony zębem czasu tynk. Farba układana na słabsze podłoże, z pewnością powinna odznaczać się innymi cechami od tej, która układana jest na nowe, stabilne podłoże. Jej skurcz winien być mniejszy, zdolność krycia rys zaś większa. Udział biocydów w recepturze produktu renowacyjnego, powinien uwzględniać fakt, że tynk na który będzie nakładana nie posiada już żadnej odporności na korozję biologiczną. Często oczyszczony, poddawany renowacji tynk, zawiera jeszcze śladowe ilości zabrudzeń biologicznych. 

Jednym słowem farba renowacyjna powinna być odpowiedzią na problemy, z jakimi zmaga się podłoże, na które będzie nakładana. 

9. Brak przerw technologicznych 

Renowacja elewacji składa się z kilku etapów. Każdy z nich opiera się o procesy mokre (naniesienie płynu czyszczącego, płukanie elewacji, gruntowanie, malowanie). Aby zapewnić prawidłową przyczepność nakładanych warstw, każda kolejna czynność technologiczna powinna być zakończona przerwą, podczas której nastąpi pełne wyschnięcie naprawianej powierzchni. Szczególną uwagę należy zwrócić na przerwę wieńczącą proces czyszczenia. Uporczywe zabrudzenia, zwykle wymagają zastosowania dużej ilości wody. Znaczna część wody penetruje wgłąb czyszczonego podłoża. W przypadku, gdy woda w całości nie odparuje i zostanie zamknięta warstwą np. płynu gruntującego o niskiej dyfuzyjności, może to doprowadzić do pojawienia się spękań i odparzeń, przez które woda będzie próbowała się wydostać. 

10. Wykonywanie prac w niesprzyjających warunkach pogodowych 

Ostatnim punktem, na którym chciałbym się skupić są warunki pogodowe. Do tego, aby wszystkie procesy technologiczne mogły być wykonane prawidłowo, konieczne są dobre warunki pogodowe. Deszcz, palące słońce, temperatura spadająca poniżej zera, mogą stać się przyczyną zaburzenia procesu wiązania produktów wchodzących w skład rozwiązania wybranego do renowacji. Optymalne warunki pogodowe to temperatura oscylująca pomiędzy 10 a 20 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza nie przekraczająca 85% oraz brak opadów atmosferycznych. 


Podsumowując - renowacja elewacji wykonanej w oparciu o system ociepleń tylko z pozoru jest bardzo prostym, niewymagającym wysokich kwalifikacji zabiegiem. W rzeczywistości do tego typu prac potrzebni są wykwalifikowani i doświadczeni wykonawcy. A tacy zwykle nie są najtańsi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *